شرایط جشنواره

خلاصه‌ی طرح:
این پویش در قالب یک مسابقه ملی کتاب‌خوانی مختص دانش‌آموزانِ مقطع پیش‌دبستانی و ابتدایی (5 تا 12 ساله) سراسر کشور برگزار خواهد شد. این کمپین که با نام «پوپک دانا: بخوانیم، بفهمیم، بگوییم» در رسانه‌های مختلف برای اذهان عمومی به اشترک گذاشته شده است توسط موسسه خانه کتاب (و در دومین دوره‌ی خود) با حمایت بانک صادرات ایران و در سطح ملی برپا خواهد شد.
برای شرکت در این مسابقه‌ی بزرگ، دانش‌آموزان مقطع پیش دبستانی و ابتدایی (5 تا 12 ساله) ابتدا به اختیار و سلیقه‌ی خود یک جلد کتاب را انتخاب و مطالعه می‌کنند و سپس خلاصه‌ی آن یک جلد کتاب را در قالب فیلم به دبیرخانه‌ی کمپین ارسال می‌کنند. فیلم ارسالی بصورت یک ویدیوی کوتاهِ حداکثر 120 ثانیه‌ای با صدا و تصویر واضح خواهد بود، ویدئو می‌تواند با موبایل ضبط شده باشد.

دبیرخانه‌ی کمپین پس از تجمیع و تنظیم همه فایل‏های دریافتی، و حذف موارد تکراری یا خارج از معیارهای مسابقه، فیلم‏ها را درقالبِ دسته‌بندی‌های متناسب مرتب می‌کند. سپس فیلم‌ها در اختیار داوران محترم قرار می‌گیرد و پس از داوری آثار، بر اساس معیارهای گفته شده، 100 نفر منتخب شایسته‌ی تقدیر و 10 نفر برگزیده‌ی نهایی شناسایی می‌گردند.
معیار توزیع جوایز بر اساس محل سکونت دانش‌آموزان خواهد بود. در قالب سه گروه کلان‌شهرها، شهرستان‌ها، و شهرهای کوچک و روستاها. اگر دانش‌آموزانی از خارج کشور شرکت کردند به فراخور تعداد آثار رسیده سهمیه جایزه به آنها تعلق خواهد گرفت. به همگی آن 100 نفر منتخب شایسته‌ی تقدیر در یک مراسم ویژه در هفته‌ی کتاب در آبان ماه 1398 جایزه اهدا می‌شود. به 10 نفر برگزیده‌ی نهایی‌ مراسم اختتامیه و اقامت در تهران، تندیس جشنواره، جوایز ویژه و لوح افتخار اهدا می‌گردد.
اهداف و ضرورت اجرای این کمپین:
1- ترغیب دانش آموزان به مطالعه یک جلد کتاب در ایام تعطیلات تابستان:
امید است به لطف اجرای این کمپینِ اجتماعی فرهنگی که با در نظر گرفتن یک مسابقه کتابخوانی جذاب در سطح کشور در میان کودکان و نوجوانان اجرا خواهد شد (به خصوص با توجه به تعطیلات تابستان) به اندازه‌ی حداقل یک جلد کتاب به سرانه‌ی دانش‌آموزی مطالعه کتاب در سطح کشور افزوده شود.

2- تاکید برای فهمیدن مطالب کتاب‏ها و خلاصه کردن آنها:
این مسابقه و کمپین می‌تواند به مثابه تمرینی هر چند کوتاه و مختصر تلاشی در جهت فهم (و نه فقط حفظ) مطالب کتاب‏ها و پس از آن، تمرین خلاصه کردن کتاب‏ها باشد.
3- تمرین فن‌بیان و ارائه‌ی صحیح:
«ارائه‌ی صحیح و جذاب یک متن‌گفتار» یکی از مهمترین توانمندی‌های فردی مهم برای دانش‌آموزان و آینده‌سازان کشور محسوب می‌شود که این مسابقه می‌تواند به مثابه‌ی تمرینی در این مهارت مهم باشد.

4- مشارکت خانواده‌ها:
برخلاف رویه‌ی رایج که والدین و خانواده‌ها را همواره فقط استفاده از گوشی‌های هوشمند منع می‌کنند، این مسابقه می‌تواند به تمرینی برای "استفاده صحیح و به‌جا" از تکنولوژی‌های جدید و شبکه‌های مجازی بدل شود.

5- معرفی بهتر هفته کتاب:
برگزاری جشن نهایی برای این پویش در هفته‌ی کتاب می‌تواند زمینه‌ای برای معرفی و آشنایی بهتر دانش‌آموزان سراسر کشور (و خانواده‌های آنها) با فعالیت‌ها و وقایع هفته‌ی کتاب باشد.
معیارهای داوری

1- انتخاب کتاب مناسب: 20 امتیاز
الف: تطابق سطح کتاب با پایه تحصیلی و سن شرکت کننده 10 امتیاز
ب: انتخاب کتابی از نویسندگان ایرانی (کتاب تالیفی به‌جای کتاب ترجمه شده) 5 امتیاز
ج: انتخاب کتابی از کتاب‏های معرفی شده در سامانه رشد آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، لاک‏پشت پرنده، شورای کتاب کودک و نوجوان، جشنواره شهید حبیب غنی‏پور 5 امتیاز

2- فهم کامل کتاب و وفاداری به متن 20 امتیاز
الف: نحوه خلاصه کردن و در نظر گرفتن همه موارد مهم 10 امتیاز
ب: تسلط کافی به کتاب و خلاصه آن 10 امتیاز

3- بیانِ شیوا و معلم‌وار 10 امتیاز
الف: کیفیت انتقال به مخاطب به لحاظ قابل فهم بودن برای مخاطب 5 امتیاز
ب: اشتباهات کلامی اندک 5 امتیاز4- جذابیت شنیداری 10 امتیاز
الف: آرامش کامل و ضرب‌آهنگ بیان (با طمانینه و بدون عجله) 5 امتیاز
ب: صدای رسا 5 امتیاز

5- جذابیت بصری و موارد صوری (ارتباط چشمی، چهره‌ی شاداب و لباس مناسب) 10 امتیاز

6- خلاقیت در اجرا (ارائه غیر رادیویی باشد) 10 امتیاز

7- حفظ زمان بندی (نزدیکترین زمان به 120 ثانیه) 20 امتیاز

مجموعا 100 امتیاز
دریافت و تجمیع فایل‏های ارسالی:
دانش‌آموزان مشخصات فردی و ویدئوی خود را به آدرس اینترنتی poopak.ketab.ir دبیرخانه ارسال می‌کنند. دبیرخانه ابتدا فیلم‏های ناقص، یا غیر مرتبط را حذف کرده و سپس فیلم‏ها را براساس معیارهای مرتبط مرتب ‌می‌کند و پس از تجمیع برای داوران ارسال می‌کند.
الف- فیلم‏های تولیدی دانش‌آموزان بایستی حداکثر120 ثانیه باشند.
ب- هر دانش‌آموز فقط یک عنوان کتاب را می‌تواند انتخاب، مطالعه، خلاصه و ارائه نماید.
ج- هر دانش‌آموز می‌تواند فقط یک فیلم ارسال کند. در صورت ارسال بیش از یک ویدئو به نام یک نفر، کلیه‌ی ویدئوهای آن یک نفر از مسابقه خارج می‌شوند.
د- کیفیت صدابرداری، تصویربرداری و صداگذاری فیلم‏ها در منتخب یا برتر شدن افراد تاثیری ندارد اما بایستی به نحوی باشد که چهره‌ی کامل دانش‌آموز در طول فیلم واضح، بدون پرش و بدون قطعی قابل رویت باشد و صدای دانش‌آموز و کلماتی که بیان می‌کند کاملا واضح، بدون نویز و بدون قطعی باشد.
ه- ویدئوها بایستی در قاب تصویر مستطیلی با طول افقی و عرض عمودی باشد.
و- پوشش دانش‌آموزان بایستی مطابق لباس مدرسه‌شان یا لباس محلی منطقه خود باشند.
ز- در هر ویدئو فقط تصویر و صدای یک نفر (تصویر و صدای فرد مسابقه دهنده) دیده و شنیده شود و تصویر و صدای دوستان، اعضای خانواده یا فرد دیگری در ویدئو نباشد.
ح- آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه ساعت 24 روز 31 شهریور ماه 1398 خواهد بود.
ط- فقط ویدئوهایی که به آدرس معرفی شده در فراخوان ( poopak.ketab.ir ) و در مهلت مقرر ارسال شده ‌باشند در مسابقه شرکت داده ‌می‌شوند.
داوری آثار و انتخاب برگزیدگان:
تیم داوران بررسی فیلمهای دریافتی از دبیرخانه را بلافاصله آغاز کرده و ظرف مدت سه هفته برگزیدگان و افراد برتر را شناسایی کرده و به دبیرخانه اعلام می‌کنند. معیارهای داوری از طریق ویدئوهای فراخوان و ویدئوی آموزش فن بیان پیشتر اعلام شده‌اند.
الف- دانش‌آموزان می‌توانند به اختیار و سلیقه‌ی خود یک جلد (فقط یک جلد) کتاب را انتخاب کنند. اما انتخاب کتابی از کتاب‏های معرفی شده توسط آموزش و پرورش در کتاب‏های درسی، یا کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، یا کتاب‏های برگزیده در لاک‏پشت پرنده، یا معرفی شده توسط شورای کتاب کودک و نوجوان امتیاز بیشتری خواهند داشت.
ب- کتاب حتما بایستی به زبان فارسی و چاپ داخل کشور و دارای شابک باشد.
پ- کتاب می‌تواند از زبان دیگری به زبان فارسی ترجمه شده باشد. اما انتخاب کتابی از نویسندگان ایرانی (کتاب تالیفی به‌جای کتاب ترجمه شده) امتیاز بیشتری دارد.
ت- کتاب بایستی الزاما غیر درسی و غیر کمک‌آموزشی باشد.
ث- ویدئوی ارسالی بایستی تمام یک جلد کتاب را شامل شود.
ج- متن‌گفتارِ ویدئو بایستی فقط به خلاصه‌ی همان یک جلد کتاب مربوط و مرتبط باشد (فارغ از خاطره‌گویی، مثال‌های خارج از کتاب، تلمیح از کتب دیگر، و موارد بی‌ربط باشد)

تعداد برگزیدگان و نوع جوایز: تعداد کل برگزیدگان 114 نفر خواهد بود:
الف: 10 نفر برگزیده نهایی (تندیس جشنواره، لوح تقدیر، جایزه نقدی ویژه)
ب: 100 نفر منتخب شایسته تقدیر(لوح تقدیر، جایزه نقدی)
ج: 4 نفر یاریگر (پدر، مادر و مربیان که نقش زیادی در جذب شرکت کننده در مسابقه داشته‌اند) (لوح، جایزه نقدی)


جوایز بخش ویژه: در دومین دوره از جشنواره ملی «پوپک دانا: بخوانیم، بفهمیم، بگوییم» بانک صادرات ایران جوایزی را به عنوان بخش ویژه برای کسانی درنظر گرفته است که کتاب‏هایی با موضوعات ساخت و تولید، مفاهیم اقتصادی و محیط زیست انتخاب کرده باشند.
مراسم اختتامیه
مراسم اختتامیه و اهدا جوایز با حضور فرهیختگان و هنرمندان، اصحاب رسانه و اهل قلم و هم‌چنین افراد برگزیده‌ی نهایی در هفته کتاب در آبان ماه 1398 برگزار خواهد شد.دانلود فراخوان PFD