درباره جشنواره

این پویش در قالب یک مسابقه ملی کتاب‌خوانی مختص دانش‌آموزانِ مقطع پیش‌دبستانی و ابتدایی (5 تا 12 ساله) سراسر کشور برگزار خواهد شد. این کمپین که با نام «پوپک دانا: بخوانیم، بفهمیم، بگوییم» در رسانه‌های مختلف برای اذهان عمومی به اشترک گذاشته شده است توسط موسسه خانه کتاب (و در دومین دوره‌ی خود) با حمایت بانک صادرات ایران و در سطح ملی برپا خواهد شد.
برای شرکت در این مسابقه‌ی بزرگ، دانش‌آموزان مقطع پیش دبستانی و ابتدایی (5 تا 12 ساله) ابتدا به اختیار و سلیقه‌ی خود یک جلد کتاب را انتخاب و مطالعه می‌کنند و سپس خلاصه‌ی آن یک جلد کتاب را در قالب فیلم به دبیرخانه‌ی کمپین ارسال می‌کنند. فیلم ارسالی بصورت یک ویدیوی کوتاهِ حداکثر 120 ثانیه‌ای با صدا و تصویر واضح خواهد بود، ویدئو می‌تواند با موبایل ضبط شده باشد.
دبیرخانه‌ی کمپین پس از تجمیع و تنظیم همه فایل‏های دریافتی، و حذف موارد تکراری یا خارج از معیارهای مسابقه، فیلم‏ها را درقالبِ دسته‌بندی‌های متناسب مرتب می‌کند. سپس فیلم‌ها در اختیار داوران محترم قرار می‌گیرد و پس از داوری آثار، بر اساس معیارهای گفته شده، 100 نفر منتخب شایسته‌ی تقدیر و 10 نفر برگزیده‌ی نهایی شناسایی می‌گردند.
معیار توزیع جوایز بر اساس محل سکونت دانش‌آموزان خواهد بود. در قالب سه گروه کلان‌شهرها، شهرستان‌ها، و شهرهای کوچک و روستاها. اگر دانش‌آموزانی از خارج کشور شرکت کردند به فراخور تعداد آثار رسیده سهمیه جایزه به آنها تعلق خواهد گرفت. به همگی آن 100 نفر منتخب شایسته‌ی تقدیر در یک مراسم ویژه در هفته‌ی کتاب در آبان ماه 1398 جایزه اهدا می‌شود. به 10 نفر برگزیده‌ی نهایی‌ مراسم اختتامیه و اقامت در تهران، تندیس جشنواره، جوایز ویژه و لوح افتخار اهدا می‌گردد.


خلاصه ای از نفرات برتر اولین دوره مسابقه بزرگ کتابخوانی خانه کتاب

درباره مسابقه کتابخوانی بخوانیم، بفهمیم، بگوییم